Marzenia o własnym domu

Któż z nas nie marzyłby o własnym domu z ogródkiem? Pewnie takie myśli przewinęły się niejednokrotnie przez głowę każdego z nas. Wielu z nas jednak nie pozwala sobie nawet na marzenia o własnym domku, gdyż myśli, że taka inwestycja jest zbyt droga. Czy tak jest naprawdę? Oczywiście wiele zależy od tego, gdzie chcemy mieszkać. W niektórych częściach Polski wybudowanie lub kupienie domu może być nawet tańsze od zakupienia mieszkania dla młodych.

Dla przykładu – pochodzę z Podkarpacia, gdzie właściwie każdy ma swój dom. Ceny gruntów, usług budowlanych oraz materiałów nie są wcale aż tak wysokie, a czasami okazuje się, że deweloperzy i właściciele znacząco windują ceny mieszkań. W takim wypadku postawienie na budowę własnego domku to zdecydowanie bardzo dobry pomysł. Jeśli jednak chodzi o większe miasta, zazwyczaj ich mieszkańcy skupiają się wyłącznie na mieszkaniach. Jednak i w Warszawie zdarzają się paradoksy – w dzielnicach na obrzeżach Warszawy domy jednorodzinne mają praktycznie taką samą lub nawet niższą cenę za metr kwadratowy niż mieszkania dla studentów. Te drugie zwykle są budowane w nowoczesnych blokach, których wyposażenie i wykończenie pochłania naprawdę sporo pieniędzy. Oczywiście cena za metr kwadratowy nie musi przesądzać o tym, że zdecydujemy się na dom zamiast na mieszkanie – wszystko zależy od tego, w jakiej lokalizacji chcemy mieszkać, jak wiele mieć do dyspozycji przestrzeni życiowej oraz wielu innych czynników. Jeśli zależy nam na kawalerce lub niewielkim mieszkaniu dwupokojowym, oczywiście lepiej będzie postawić na mieszkanie w bloku. Jeżeli natomiast myślimy o większym mieszkaniu, warto zastanowić się nad zamianą go na dom. Niewielkie domy jednorodzinne budowane na obrzeżach miasta mają powierzchnię, która rozpoczyna się od około stu metrów kwadratowych. Zamiana stumetrowego mieszkania na stumetrowy dom z ogrodem w tej samej lub nawet niższej cenie jest chyba całkiem niezłą ofertą. Najważniejsze jest, aby przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji dobrze zapoznać się z rynkiem nieruchomości.

Napisz komentarz

Musisz być zalogowany żeby móc komentować.


Sonda

Gdzie chciałbyś mieszkać?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Nieruchomości
    O nieruchomościach myśli duża liczba osób. W życiu każdego z nas przychodzi taki moment, kiedy pragniemy założyć rodzinę i się usamodzielnić. Możemy zauważyć, że wiele młodych małżeństw, często już z dziećmi mieszka u swoich rodziców, ponieważ nie mają pieniędzy na to, aby wynająć swoje lokum. Wiąże się to bowiem z wysokimi kosztami, zależnie jeszcze od miejsca w którym się pozostaje. Dla osób w najtrudniejszej sytuacji materialnej wynajem mieszkania najbardziej opłacalny będzie na wsi bądź na obrzeżach miasta, ponieważ to właśnie tam ceny są najbardziej przystępne. Nie jest to oczywiście żadna tragedia w chwili kiedy dobrze rozwinięta jest sieć komunikacyjna i dojazd do miasta nie będzie stanowił żadnego problemu. Każdy z nas może orientacyjnie poznać ceny mieszkań w danych regionach, ponieważ internet pełen jest takich informacji.
    W sieci są również specjalne strony internetowe, na których właściciele nieruchomości zamieszczają informacje o posiadanych lokalach na wynajem bądź sprzedaż. Każdy z nas, jeżeli tylko chce może również wystawić tam swoją ofertę z dokładnym opisem, a także zamieścić fotografię proponowanego lokum. Dzięki wstawieniu tam danych kontaktowych, można liczyć na spotkania z zainteresowanymi. Dzisiaj zdecydowanie trudniej jest wynająć mieszkanie rodzinom niż je sprzedaż, ponieważ każdy chciałby w końcu pozostać na swoim, a wynajem jedynie opóźnia podejmowania decyzji i pozwala w między czasie na stracenie cennych pieniędzy, które mogłyby tym samym stanowić ratę kredytu. Każdy z nas powinien rozważyć opcję zaciągnięcia kredytu, jeżeli chce stać się właścicielem mieszkania, a ma pewność, że nie będzie mógł dokonać tego za pomocą gotówki. Jest to opcja chyba najlepsza z możliwych, z którą stykają się młodzi ludzie posiadający w miarę stabilną sytuację zawodową. Rynek nieruchomości naszym kraju jednak mimo wszystko kwitnie, wciąć nawiązuje się dużą liczbę transakcji zarówno w zakresie zakupu jak i wynajmu. Najważniejsze jest to, aby obie strony mogły czerpać zadowolenie z uzyskiwanego stanu rzeczy.